Niekiedy jej awaria lub zużycie sprawia, że wydruki stają się niewyraźne i rozmazane. Na szczęście wymianę można wykonać samemu. Jeśli i ona nie usunie usterki, to najprawdopodobniej nie obędzie się bez obejrzenia urządzenia przez doświadczonego pracownika serwisu.
Czym jest bęben drukarki?
Jeszcze raz warto zastanowić się nad tym, czym jest bęben drukarki. Mowa tu o urządzeniu przenoszącym obraz z tonera na papier, które bywa też określane jako jednostka bębna lub OPC. Zużycie tej części lub choćby jej znaczne zabrudzenie prowadzi do obniżenia jakości wydruku, pojawienia się rozmazanych liter lub innych zakłóceń, których nie powinno tu być.
Warto wiedzieć, że czasami mamy do czynienia z więcej niż jednym bębnem drukarskim. Bywa wreszcie, że jest to wkład drukujący określany jako ‘’kombi’’. Oprócz bębna zawiera on także tusz. Fizycznie bęben światłoczuły jest rodzajem rurki aluminiowej o niewielkiej grubości (1-2 mm). Bęben jest nieco szerszy lub węższy od maksymalnej szerokości wydruku i pokryty warstwą światłoczułą ładującą się pod wpływem padającej na nią wiązki światła. Co do zasady bęben drukarski przyciąga cząstki tonera po to, by przenieść je na powierzchnię papieru. Zostają tu one przytwierdzone dzięki działaniu temperatury i ciśnienia.
Kiedy potrzebna wymiana bębna w drukarce?
Jak często konieczna jest wymiana bębna w drukarce? Oczywiście zawsze powodem do obaw będzie kłopot z wydrukiem, który nie daje się naprawić przez wymianę tonera. Problemem jest to, że z biegiem czasu dochodzi do utraty własności światłoczułych przez bęben. Może on także ulec uszkodzeniu mechanicznemu lub związanemu ze stosowaniem słabej jakości papieru i zabrudzeniem pozostałościami tonera.
Najczęściej przelicza się, że należy wymienić bęben drukarki po określonej liczbie zadrukowanych stron. Istotny jest przy tym typ omawianej części:
- Bębny światłoczułe we wkładach (jednorazowe) wymienia się po 5 tys. stron.
- Bębny półstałe o wydajności do 20 - 25 tys. stron.
- Bębny stałe o wydajności do 500 tys. stron.
Jak wymienić bęben w drukarce krok po kroku?
Jak wymienić bęben w drukarce krok po kroku? Warto zacząć od upewnienia się co do tego, że rzeczywiście jest on uszkodzony. Jeśli jesteśmy tego pewni, to możemy przystąpić do właściwej wymiany. W większości sytuacji można tego dokonać w warunkach domowych. Trzeba jednak zachować sporo ostrożności po to, by nie uszkodzić delikatnej nowej części do drukarki.
Pierwszym działaniem jest podniesienie klapy, za którą jest usytuowany wkład. W niektórych urządzeniach bęben mieści się za wkładem lub pod nim. Po ostatnim wydruku należy odczekać z demontażem do czasu, aż urządzenie ostygnie. Wyjęcie bębna nie powinno stanowić problemu. Należy się tu stosować do rad producenta. W wielu medalach można tę część wyjąć po podniesieniu odpowiedniej dźwigni.
Przed wymianą należy z nowego bębna zdjąć opakowanie ochronne. Stary warto zachować po to, aby można było oddać go do przetworzenia. Wymiana bębna w drukarce wymaga ostrożności. Rozpakowany nowy bęben nie powinien być wystawiany na działanie promieni słonecznych. Jednocześnie nie wolno dotykać wałka bębna palcami, bo można doprowadzić do zniszczenia warstwy światłoczułej. Po włożeniu pozbawionego osłony nowego bębna do drukarki należy opuścić dźwignię. Pozostaje już tylko zamknąć klapę urządzenia.