Z kolei tonery służą jako materiały eksploatacyjne w drukarkach laserowych. Mówi się więc o drukowaniu na mokro (atramentówki) i na sucho (drukarki laserowe). Obie wersje urządzeń są powszechnie stosowane w różnych miejscach i okolicznościach. Jedni klienci preferują popularne atramentówki, inni potrzebują druku laserowego, więc inwestują w sprzęt tego typu. A czym różni się drukarka laserowa od atramentowej? O tym w kilku słowach poniżej.
Tusz a toner - różnice
Tusz to, jak sama nazwa wskazuje, produkt mający postać płynną. Tusze kupisz w wersji czarnej oraz kolorowej. Podstawowymi kolorami są: niebieski (cyan), żółty oraz purpurowy (magenta). Drukarka potrzebuje tylko ich, aby uzyskać setki rozmaitych odcieni w różnej intensywności. To prawdziwa magia kolorów, jaką możesz obserwować na własne oczy. Taki zestaw kolorów nazywany jest CMYK, a określenie pochodzi od skrótu anglojęzycznych nazw wymienionych trzech kolorów oraz słowa „key”.
Toner jest barwnym, drobno zmielonym proszkiem, w którego skład wchodzą między innymi odpowiednio barwione kulki żywicy termoplastycznej o średnicy ok. 0,1 µm. Proszek znajduje się w specjalnej kasecie wykonanej zazwyczaj z tworzywa sztucznego, z której jest dozowany jako materiał na druk. Laserowe urządzenie drukujące rozgrzewa się do temperatury ponad 200 stopni Celsjusza i wprasowuje proszek na arkusz papieru, zapewniając tym samym trwałe i efektowne wydruki wysokiej jakości. Tonery, podobnie jak tusze do drukarek, można kupić w wersji czarnej oraz trzech kolorach: żółtym, niebieskim i purpurowym.
Podstawowymi różnicami pomiędzy tuszem a tonerem są więc zarówno ich konsystencja, jak i sposób użycia w różnych urządzeniach.
Toner i druk laserowy – wady i zalety
Do niewątpliwych zalet tonerów należy ich trwałość. W przeciwieństwie do wkładów w postaci płynnej proszek nie zasycha nawet wtedy, gdy drukujesz wyłącznie okazjonalnie. Ma jednak swoje ograniczenia, więc jeśli rozpakujesz toner i zainstalujesz go w drukarce, po około roku musisz wymienić go na nowy. A czym różnią się drukarki laserowe od atramentowych? Mówiąc w skrócie: wydruk z drukarki laserowej jest znacznie bardziej trwały i na pewno nie rozmywa się na gładkim papierze tak, jak to się może zdarzyć w przypadku atramentówek. Nie musi także schnąć, więc idealny efekt otrzymujesz błyskawicznie. Liczy się także szybkość druku - tutaj wygrywają laserówki, które drukują nawet 50 stron na minutę.
Do wad tonerów na pewno można zaliczyć ich cenę, chociaż rekompensują je niskie koszty eksploatacyjne, wydajność i doskonała jakość wydruków.
Tusz i druk atramentowy – wady i zalety
Tusze do drukarek atramentowych znajdują się w tak zwanych kartridżach. Niestety do wad tuszu należy duże prawdopodobieństwo zaschnięcia rzadko używanych wkładów tego typu. Jeśli więc dysponujesz drukarką atramentową, musisz pamiętać o jej regularnym uruchamianiu i wykonaniu, choćby jednej czy kilku stron druku, aby nie stracić zawartości kartridża. Do zalet należy niska cena samej drukarki atramentowej, stosunkowo niedrogi jest też druk kolorowy. Jednak sama eksploatacja tuszu wypada drożej, niż w przypadku tonerów. Wybierając jednak dobrą drukarkę atramentową, nie zawiedziesz się jakością wydruków zdjęć, grafiki czy obrazów.
Oszczędnie, optymalnie i efektywnie, czyli którą drukarkę wybrać?
Podsumowując słabe i mocne strony obydwu rodzajów druku, można ocenić, który z nich będzie bardziej odpowiedni do naszych potrzeb. W zależności od tego, czy drukujemy dużo, na różnych typach papieru oraz jakie wydruki dominują wśród codziennej lub sporadycznej pracy z drukarką – łatwiej określimy efektywność wybranego produktu.
Zatem w kilku słowach - tonery lepiej sprawdzą się w firmach i biurach, są wydajne i dają wysokiej jakości druk, który nie rozmazuje się na różnych rodzajach powierzchni gładkich czy matowych papierów. Zapewniają także korzystną cenę druków czarno-białych i szybkość ich uzyskania. Kolorowe wydruki generują znacznie większe koszty.
Różne rodzaje tuszy do drukarek są z pewnością dobrym wyjściem w użytku domowym, kiedy nie potrzebujemy drukować dużych ilości stron w optymalnie krótkim czasie. Nieużywane przez dłuższy czas tusze mogą zasychać lub zatkać dysze drukarki.
Do jakich drukarek są najtańsze tusze? Ogólnie mówiąc, koszty eksploatacyjne atramentówek są nieco wyższe, niż druku laserowego. Plusem są za to niskie ceny samych drukarek atramentowych.