Tak było jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy to pierwsze drukarki w stosunkowo niskiej cenie zaczęły trafiać do prywatnych domów oraz mniejszych firm, które nie mogły sobie pozwolić na bardzo duże inwestycje. Drukarki szturmem zdobyły domostwa, firmy czy obiekty użyteczności publicznej. Wraz z drukarkami rozwinęła się branża dodatków akcesoryjnych, w tym przede wszystkim papieru. Do niedawna był jeden rodzaj – uniwersalny. Teraz jednak znajdziemy ich znacznie więcej o zupełnie różnych właściwościach. Jaki wybrać papier do druku? Czym się kierować? Jakie parametry powinien spełniać? Odpowiadamy w najmniejszych szczegółach!
Dlaczego papier do drukarki ma aż tak duże znaczenie?
Na rynku znajdują się przeróżne rodzaje papieru do druku, przeznaczone do zupełnie różnych zadań i w jednym, ściśle określonym celu. Nie zawsze jednak tak było. Do niedawna odpowiedź na pytanie, jaki papier do drukarki warto wybrać, była tylko jedna – uniwersalne i odpowiedni do wszystkich zastosowań. Niestety spełnienie wszelkich oczekiwań użytkowników drukarek nie było możliwe, przez co część z nich musiała pójść na pewne ustępstwa, czy to związane z wyższą ceną zakupu, czy gorszą jakością wydruku. Teraz jednak na rynku znajdziemy różnego rodzaju papier, w tym fotograficzny, samoprzylepny, ozdobny czy ekologiczny, a nawet samokopiujący i wiele, wiele innych.
Rodzaje papieru do druku – poznaj je z bliska
Wiele osób zastanawia się, jaki jest dobry papier do drukarki. Jak się okazuje, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak samego papieru, który byłby w stanie spełnić wszelkie oczekiwania nabywców. Bardzo dużą popularnością cieszą się:
- Papier uniwersalny
Standardowy papier w ryzach, używany zarówno w prywatnych domach, jak i w firmach i obiektach użyteczności publicznej. Papier ten, o gramaturze równej około 80 g/1 m2, zapewnia dobrą jakość wydruku dokumentów w przypadku drukarki atramentowej oraz laserowej. Zapewnia dobrą czytelność tekstu, jest stosunkowo trwały i zarazem bardzo tani, dlatego to właśnie on znika z półek zdecydowanie najszybciej.
- Papier fotograficzny
Popularny wśród osób, które wykorzystują swoją drukarkę do drukowania fotografii lub innych plików graficznych, w tym szablonów, projektów czy zestawień finansowych w formie obrazowej. Standardowy papier uniwersalny nie jest dobrym wyborem w przypadku druku zdjęć. Dlaczego? Gdyż kolory mogą być na nim nieco wyblaknięte, spada kontrast oraz głębokość czerni i intensywność pozostałych barw. Gramatura jest nawet 4-krotnie wyższa od uniwersalnego, dzięki czemu wydrukowane zdjęcie jest bardziej odporne na zużycie oraz powstawanie zagięć, jest bowiem niezwykle sztywny i wytrzymały. Różnice wynikają z samej konstrukcji takiego papieru. Zewnętrzna powłoka może być matowa lub połyskująca. Którą wybrać? To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo fotografów i tak naprawdę nie ma nie odpowiedzi innej niż „to zależy”. Mat jest elegancki, lecz może jednak nieco przytłumiać kolor, błyszczący z kolei szybciej się brudzi i może łatwiej ulec zniszczeniu. Dobrym wyborem zazwyczaj można uznać wariant półbłyszczący oraz półmatowy.
- Papier samoprzylepny
Tego typu papier składa się z trzech warstw – klejącej oraz podkładowej i zabezpieczającej. Drukowanie przeprowadza się na warstwie podkładowej. Pod nią znajduje się klej zabezpieczony za pomocą cienkiego filmu, a w zasadzie delikatnej folii, którą należy oderwać przed przyklejeniem wydruku w danym miejscu. Taki papier do druku to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim do firm, gdyż nalepki wykonane samodzielnie można wykorzystać jako etykietę produktu lub naklejkę adresową.
- Papier ozdobny
Kto powiedział, że papier musi być gładki? Producenci papieru do drukarek mają w ofertach także modele dla artystów, zadrukowane od razu ciekawymi grafikami, na które można nadrukować także swoje własne dzieła, w tym napisy czy zdjęcia. To doskonały wybór do wydruku zaproszeń, ciekawych prezentów oraz wielu innych wyrobów, w których liczy się ciekawa stylistyka.
- Papier do druku etykiet
Papier do drukarki laserowej oraz atramentowej może być także używany przez różnych przedsiębiorców jako np. formę oznaczania swoich produktów. Różnicę względem papieru samoprzylepnego stanowi zazwyczaj format oraz wstępnie docięte nalepki, które są od razu gotowe do użycia i nie musisz ich docinać samodzielnie.
Papier do druku – najważniejsze parametry użytkowe
Zastanawiając się, jaki papier do drukarki laserowej warto wybrać, koniecznie oceń wszystkie poniższe parametry, które – poza oczywiście samym wariantem – mają duży wpływ na efekty wydruku.
- Gramatura – parametr ten określa wagę arkusza papieru o wielkości 1 x 1 m. Wyższa gramatura oznacza większą odporność papieru, lecz także wyższą sztywność, podczas gdy niższa – elastyczność i lekkość.
- Biel kartki (klasa) – to parametr określany za pomocą trzech liter: A, B oraz C, przy czym wartość A oznacza najwyższą klasę bieli, a C – najniższą. Parametr ten odpowiada za biel kartki.
- Grubość ryzy papieru – to bardzo istotne zagadnienie przede wszystkim dla samej drukarki, gdyż nie wszystkie mogą drukować na każdym rodzaju papieru. Standardem jest grubość około 100 mikronów, czyli 0,1 mm, na rynku można jednak znaleźć znacznie grubsze modele, których nie obsłuży każda drukarka, a tylko te wyselekcjonowane.
Jaki jest dobry papier do drukarki atramentowej, a jaki do laserowej?
Papier do drukarki laserowej powinien mieć nieco wyższą gramaturę niż papier przeznaczony do drukarek atramentowych. Wynika to z konstrukcji samego urządzenia, jak i ze sposobu nanoszenia wydruku na kartkę. To w takim razie, jaki papier do drukarki atramentowej warto wybrać? Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się ten ciutkę lżejszy – najlepiej o gramaturze uznanej na rynku za średnią, wynosząca około 80 g/1 m2. Jak zatem widać, odpowiedź na pytanie, jaka najlepsza gramatura papieru do drukarki, jest zależna przede wszystkim od charakterystyki pracy danego urządzenia, nie zaś oczekiwań użytkownika.
Jaki papier do drukarki warto zamówić?
Jeśli zastanawiasz się, jaki papier do drukarki laserowej oraz atramentowej wybrać, koniecznie zapoznaj się z ofertą wyłącznie najlepszych producentów. Papier niskiej klasy zazwyczaj jest niezgodny z danymi technicznymi i rzadko osiąga wartości podane przez producenta w informacjach handlowych.