Reset drukarki, bo o tym procesie mowa, polega na przywróceniu wszystkich ustawień fabrycznych urządzenia drukującego w taki sposób, aby usunąć wszelkie zmiany wprowadzone przez użytkownika czy też wykasować jego wszystkie dotychczasowe działania. Tak naprawdę przywracanie drukarki do ustawień fabrycznych sprawia, że urządzenie zachowuje się tak, jakby zostało dopiero co wyciągnięte z fabrycznie zafoliowanego pudełka. Czy warto to robić? Jak się okazuje – zdecydowanie tak, ale tylko w niektórych ściśle wyselekcjonowanych przypadkach.
Czym jest reset drukarki?
Reset drukarki to przywrócenie stanu fabrycznego urządzenia drukującego, czyli usunięcie wszelkich ustawień zmienionych przez dotychczasowego użytkownika oraz profili czy preferencji dotyczących procesu drukowania. W pamięci urządzenia zapisywanych jest bardzo wiele ustawień, które mogą mieć bezpośredni wpływ na jakość wykonania poszczególnych prac. Pamięć wewnętrzna jest jednak na tyle mała, że są to ustawienia dość okrojone – większość z nich zapisuje się na komputerze czy w smartfonie.
Warto przeprowadzić reset drukarki HP oraz tak naprawdę każdej innej, zawsze natychmiast po jej zakupie z drugiej ręki. Używane wcześniej drukarki mogą mieć zapisane w swojej pamięci funkcje, które dla kolejnego użytkownika mogą okazać się mocno kłopotliwe.
To jednak nie wszystko. Reset drukarki Brother warto także wykonać wtedy, gdy inne sposoby odzyskania jej sprawności zawiodą, a nam pozostanie jej wymiana lub naprawa w zaprzyjaźnionym serwisie. Przywrócenie ustawień fabrycznych może stanowić wówczas ostatnią deskę ratunku, a także stosunkowo najtańszą i najmniej inwazyjną.
Jak zresetować drukarkę?
Reset drukarki to stosunkowo prosta czynność, przewidziana przez każdego producenta już na etapie projektowania swoich urządzeń. Procedury są proste, a przy tym także można je przeprowadzić bez żadnych dodatkowych narzędzi, maszyn czy specjalnych programów. Wystarczy zazwyczaj znać kombinację wybranych klawiszy, które odpowiadają za wyzwolenie funkcji czyszczenia jej pamięci. Jeśli poniższe informacje okażą się niewystarczającej lub też nie wywołają funkcji resetu, koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Bardzo często właśnie w niej znajduje się wiele informacji dotyczących całego procesu.
- Reset drukarki HP – w przypadku tego urządzenia wystarczy przytrzymać klawisz odpowiadający za uruchomienie urządzenia przez kilka sekund, po czym wcisnąć dodatkowo – bez puszczania przycisku włączania – klawisz anulowania. Po upłynięciu kilku sekund odpuść przycisk odpowiadający za anulowanie drukowania, a po chwili klawisz zasilania.
- Reset drukarki Brother – w przypadku tego urządzenia proces resetu rozpoczyna się identycznie. Wystarczy uruchomić urządzenie, po czym wcisnąć i przytrzymać klawisz zasilania. W kolejnym kroku jednak musimy chwycić za pokrywę i ją otworzyć, po czym od razu zamknąć – oczywiście trzymając dalej klawisz odpowiadający za uruchomienie/wyłącznie drukarki. Po zamknięciu pokrywy odpuść przycisk zasilania. To jednak nie wszystko. Wszystkie lampki kontrolne powinny zgasnąć. Jeśli tak się stało, kliknij przycisk zasilania dziesięć razy.
- Reset drukarki Canon – wystarczy przytrzymać klawisz anulowania do chwili, aż ikonka odpowiadająca za zasilanie zamiga łącznie 9-krotnie. Po tym procesie wystarczy kliknąć klawisz wznowienia ponownie.
- Reset drukarki Epson – przywrócenie ustawień fabrycznych w drukarkach marki Epson jest równie proste. Wystarczy najpierw odłączyć i podłączyć ponownie internet, czyli z reguły kabel sieciowy, po czym wyłączyć urządzenie i wcisnąć kombinację dwóch klawiszy – tuszu i papieru. Po chwili dioda odpowiadająca za papier powinna migotać, wówczas odpuść oba klawisze, po czym szybko i bez zbędnej zwłoki kliknij i trzymaj sam przycisk odpowiadający za tusz przez około 10 sekund.
Co daje reset drukarki – lista problemów do rozwiązania
Wiemy już, co oznacza reset drukarki, nie wiemy natomiast, jakie problemy jest w stanie rozwiązać. A jest ich bardzo wiele. Przede wszystkim przywracanie drukarki do ustawień fabrycznych rozwiązuje takie kłopoty, jak:
- błędy w procesie drukowania, w tym poziome lub pionowe linie, chochliki drukarskie, błędne kształty czy kolory,
- wykrywanie nieprawidłowego rodzaju papieru, orientacji oraz formatu,
- błędne utrwalenie gotowego wydruku, przez co np. łatwo go rozmyć,
- nieprawidłowa gęstość wydruku,
- błędne połączenie z siecią,
- brak możliwości zapisania hasła,
- i wiele innych.
Czy przywracanie drukarki do ustawień fabrycznych ma wpływ na gwarancję?
Oczywiście, że nie – reset drukarki to działanie zaplanowane przez producenta i nie ma żadnego niekorzystnego wpływu na jej funkcjonowanie, dlatego też można to zadanie przeprowadzać tyle razy, ile będzie to wymagane. Czasami jest to działanie bardzo pomocne, które jednak warto przeprowadzać jak najrzadziej, jednak nie ze względu na duże trudności, lecz z powodu przywrócenia wszelkich ustawień do fabrycznych. Wiesz już jak wyczyścić pamięć w drukarce, dlatego, jeśli pojawią się z nią jakiekolwiek problemy, to spróbuj przeprowadzić ten proces.