Co prawda współcześnie produkowane urządzenia drukujące wskazują nadmierne zużycie na długo przed realnym wykończeniem tuszu, dlatego możemy znacznie wcześniej przygotować się na zakup nowego kartridża. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a już w szczególności w nieco starszych drukarkach, których tusze nie miały systemu ostrzegającego o zbliżającej się wymianie.
Tusz do drukarki atramentowej – do czego służy? Jakie ma zalety?
W drukarkach atramentowych tusz jest wstrzykiwany przez dysze drukarki bezpośrednio na czystą kartkę papieru. Głowice są mikroskopijne, dzięki czemu generowany przez nie wydruk może cechować się niezwykle wysoką jakością oraz rozdzielczością i z tego względu to właśnie urządzenia atramentowe wykorzystuje się w druku fotografii. Najważniejszym elementem eksploatacyjnym drukarki atramentowej jest oczywiście kartridż z tuszem, który wyczerpuje się wraz z każdą wydrukowaną stroną. To podstawowy materiał, który ulega sukcesywnemu zużyciu, dlatego jego wymiana z całą pewnością nastąpi prędzej lub później.
Realny czas użytkowania danego tuszu jest ściśle określony przez jego producenta i może tak naprawdę wystarczyć od kilkuset do nawet kilku tysięcy stron. Parametr ten zależy od pojemności całego kartridża, w tym jego wersji (na rynku znajdziemy modele standardowe oraz o powiększonej pojemności) oraz od współczynnika zadruku strony. W rezultacie druk dokumentów wyłącznie w czerni oznacza nieco dłuższy czas użytkowania tuszu niż drukowanie całych fotografii w dużym formacie.
Co ciekawe, koszt zakupu tuszu może być bardzo wysoki. Wielu producentów sprzętu odbija sobie cenę jego produkcji właśnie na materiałach eksploatacyjnych, które w skrajnych wypadkach mogą kosztować niewiele mniej niż samo urządzenie. To ogromne obciążenie dla każdej firmy oraz gospodarstwa domowego oczywiście w przypadku, gdy nie zakup zamiennika nie wchodzi w grę.
Jak sprawdzić poziom zużycia tuszu w drukarce?
Sprawdzenie poziomu tuszu w drukarce wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nowoczesne urządzenia wyposażone w tusz z chipem zazwyczaj wskazują fakt nadmiernego zużycia na długo przed pojawieniem się na kartce jakichkolwiek negatywnych rezultatów jego niedostatecznej ilości. Chipy obliczają liczbę wydrukowanych stron oraz poziom ich zadrukowania po to, aby dać czas na reakcję użytkownikowi drukarki. Można to zauważyć między innymi po świecącej się diodzie na obudowie urządzenia lub też po błędzie wyskakującym bezpośrednio w systemie operacyjnym.
Jak sprawdzić poziom tuszu? W drukarkach podłączonych do sieci wystarczy wpisać jej adres IP. Po wejściu na wybrany adres powinna pokazać się strona techniczna danej drukarki, gdzie można sprawdzić z łatwością ilość pozostałego tuszu czy nawet szacowaną liczbę stron możliwych do wydrukowania.
Kiedy wymienić tusz w drukarce – najważniejsze informacje
Kiedy wymienić tusz w drukarce? Jak się okazuje, jest wiele powodów, które powinny Cię do tego nakłonić.
- Artefakty w druku – to z reguły jasny i wyraźny sygnał na to, że w kartridżu znajduje się niewłaściwa ilość tuszu, która nie wystarczyła do wydruku danego obrazu lub dokumentu tekstowego w pełnej jakości. To ostateczna wiadomość, która zazwyczaj wiąże się z tym, że nie będziesz miał możliwości szybkiego wydruku wybranego dokumentu w razie takiej potrzeby.
- Informacje w oprogramowaniu – istotną informacją dla właściciela danego urządzenia drukującego jest wysłanie przez oprogramowanie ostrzeżenia o spadającej ilości tuszu. Czasami w powiadomieniach znajduje się także informacja o tym, ile stron jeszcze można wydrukować przy zachowaniu pełnej jakości.
- Usterka tuszu – czasami tusz po prostu się psuje i ulega mechanicznej awarii, czyli zazwyczaj wysycha. To częsty powód przedwczesnej wymiany tuszu, który oznacza pewne dodatkowe koszty, gdyż tak naprawdę we wnętrzu kartridża mogło znajdować się jeszcze wiele niezużytego tuszu. Jeśli nie pomoże odetkanie, to z całą pewnością będzie trzeba zakupić nowy.
Jak wymienić tusz w drukarce samodzielnie?
Wiele osób po zakupie nowego urządzenia drukującego zastanawia się, jak wymienić tusz w drukarce. Proces ten nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy zerknąć do instrukcji użytkownika, skupić się i spokojnie, bez pośpiechu oraz użycia siły, wykonać wszystkie kroki po kolei. Zazwyczaj wymiana tuszu w drukarce nie wymaga użycia żadnych narzędzi – wystarczy pasujący kartridż oraz nieco wolnego czasu. Czasami można także zdecydować się na uzupełnienie tuszu w drukarce w autoryzowanym serwisie, co oczywiście będzie wiązało się z pewnością prawidłowej wymiany, lecz także z pewnym wynagrodzeniem dla serwisanta.