Nietypowe powiadomienia z drukarki i migoczące kolorowe diody, kłopot z założeniem tonera czy błędy pojawiające się na wydruku - takie i inne sytuacje sprawiają kłopot, zwłaszcza osobom z małą wiedzą techniczną. Jak rozwiązywać tego typu problemy i czy można to zrobić samodzielnie?
Jak sprawdzić poziom tonera w drukarce laserowej i innych urządzeniach drukujących?
Toner jest wkładem do drukarek laserowych. Ma formę proszkową, a średnica jego cząstek jest niezwykle mała. Drukarka wprasowuje je na papier, a podczas pracy, urządzenie może wytwarzać temperaturę przekraczającą 200 stopni Celsjusza.
W zależności od posiadanego modelu drukarki oraz zainstalowanych sterowników i programów na komputerze możesz sprawdzić poziom tuszu oraz uzyskać inne informacje. Niektóre z modeli urządzeń drukujących mają także wbudowane małe ekrany, na których wyświetlają się podstawowe dane niezbędne w codziennej pracy. Jeśli natomiast korzystasz z komputera, znajdź panel sterowania, wejdź w „drukarki – ustawienia”, gdzie powinny być informacje, których potrzebujesz. W zależności od typu drukarki i producenta komunikaty znajdziesz także w panelach „konserwacja” czy „szacunkowy poziom tonera”. Jeśli toner się kończy, można to również sprawdzić, drukując stronę testową urządzenia.
Dostępne są także specjalne programy do sprawdzania i monitorowania poziomu tonerów. Warto o nich pomyśleć, jeśli w biurze na co dzień działa więcej urządzeń drukujących, a także wtedy, gdy drukowanie jest główną gałęzią oferowanych przez firmę usług i każdy przestój czy awaria drukarki generuje straty.
Co zrobić, gdy drukarka nie rozpoznaje nowego tonera?
Czasem komunikat o niskim poziomie tuszu w drukarce pojawia się w momencie, kiedy jesteśmy przekonani, że powinien tam być i to w dużej ilości. Drukarka jest tylko urządzeniem, które segreguje swoje wewnętrzne dane, więc musimy czasem pomyśleć również i za nią.
Pierwszą, nasuwającą się odpowiedzią jest brak współpracy tonera z drukarką. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy użyto zamiennika. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że niskiej jakości wkład bez oryginalnych zabezpieczeń nie będzie kompatybilny z urządzeniem. To właśnie z tego powodu najlepiej korzystać z oryginalnych tonerów producenta drukarki. Proste, ale jak wiadomo, wiąże się to z wyższymi kosztami, co często sprawia, że właściciele urządzeń kupują tańsze zamienniki. Niestety trzeba też liczyć się z ryzykiem uszkodzenia urządzenia.
Drugim powodem, który może wywołać błąd i pokazywać inny poziom zapełnienia tonera, jest jego mechaniczne uszkodzenie. Wywołane przez niewłaściwe przechowywanie w zbyt wysokiej czy zbyt niskiej temperaturze lub poddanie nadmiernemu nasłonecznieniu, co może między innymi spowodować zbrylenie zawartości. Koniecznie sprawdź także termin przydatności tonera do użycia. Jeśli minął – nie zakładaj go do drukarki, bo istnieje ryzyko, że może ją uszkodzić. Osoba, która chciałaby wykorzystać przeterminowany toner, musi też liczyć się z gorszą jakością wydruku. Będzie zbyt jasny lub mało wyraźny.
Jak zresetować toner?
Co zrobić, gdy drukarka “nie widzi” tonera? Komunikaty takie jak „brak tonera”, „toner pusty/zużyty” czy „wymień toner” pojawiają się czasem, mimo tego, że właśnie wymieniliśmy wkład na zupełnie nowy, fabrycznie zapakowany. A propos opakowania, oczywiście należy je zdjąć w całości, czyli również folie i elementy ochronne kasety. Bywają bowiem przypadki, że użytkownicy po prostu zapominają o różnego rodzaju taśmach zabezpieczających, które uniemożliwiają start urządzenia z nowym tonerem.
Aby dokonać resetu tonera, należy wyłączyć urządzenie drukujące, a następnie ponownie je uruchomić. W niektórych modelach wystarczy nacisnąć kilkakrotnie przycisk włączający ”start/go”, co sprawia, że drukarka zignoruje błąd. W innych należy przy tym otworzyć przednią pokrywę, przez którą wkłada się toner. W drukarkach można również zresetować wybrany kolor tonera, naciskając uprzednio na wyświetlaczu odpowiednie strzałki przekierowujące na wybraną opcję.
Zresetowanie urządzenia drukującego, które nie widzi tonera, może również polegać na odłączeniu drukarki od prądu na kilkanaście minut, a następnie ponowne jej podłączenie. W modelach popularnych i często stosowanych drukarek znajduje się także przycisk „wyczyść/clear”, który również pomaga przy resetowaniu tonera. Na zakończenie należy potwierdzić wybór, używając przycisku „accepted”. W zależności od modelu, jaki posiadasz w domu czy firmie, masz więc do dyspozycji proste, sprawdzone i skuteczne metody na pewne „oszukanie” systemu, który chwilowo nie działa prawidłowo. Oczywiście w przypadku długotrwałej awarii, kiedy proste sposoby nie działają, należy skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą rozwiązać problem techniczny.
Dlaczego wydruki nie wyglądają tak, jak powinny?
Pojawiające się na wydrukach smugi, kreski albo wyblakłe kolory to być może skutek niskiego poziomu wkładu do drukarki. Dzieje się tak wtedy, gdy toner się kończy i jest potrzebna jego wymiana. Jeśli są to tylko wyblakłe lub niewłaściwe kolory tekstów, zdjęć czy obrazów, być może wystarczy wymiana tylko jednego koloru. Z kolei powodem problemów z drukowaniem linii prostych może być zanieczyszczenie głowicy drukarki.
Zadbaj o właściwe przechowywanie zapasów, czyli czego nie lubią tonery
Wprawdzie toner nie plami i nie zasycha tak jak tusz w drukarkach atramentowych, ale pamiętaj o tym, że nieużywany również się starzeje. Jeśli drukujesz sporadycznie, otwarty i używany już toner prawdopodobnie posłuży niewiele ponad rok. Standardowy termin przydatności fabrycznie zapakowanego tonera wynosi maksymalnie 3 lata. Przechowując tonery, należy je chronić przed niską temperaturą oraz silnym nasłonecznieniem. Nowe, zapakowane i nieużywane tonery najlepiej umieścić w zamkniętej szafce lub szufladzie i przechowywać w suchym, ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Układając je, zadbaj o to, by leżały w pozycji poziomej, podobnie jak mają być używane w drukarce.
Jakikolwiek problem przydarzy się z tonerem, ważne jest, aby zachować spokój i metodycznie, krok po kroku wypróbować różne sposoby przywrócenia go do działania. Jak wiadomo, w pośpiechu, kiedy wydruki potrzebne są „na wczoraj”, często postępujemy zbyt nerwowo, a to z pewnością nie pomoże, lecz wręcz przeciwnie - może zaszkodzić.