Niestety jest to także kłopot, który prędzej czy później z pewnością spotka każdego użytkownika drukarki atramentowej, czyli urządzenia przeprowadzającego proces wydruku natryskując tusz w postaci kropelek pod dużym ciśnieniem bezpośrednio na nośnik, którym z reguły jest kartka papieru. Sposobów na zaschnięty tusz w drukarce jest minimum kilka, wszystkie wymagają jednak odpowiednio dużej wiedzy na temat budowy tych narzędzi oraz sposobu ich działania. Poszczególne kroki można przeprowadzić w zaciszu własnego domu przy użyciu podstawowych narzędzi, a żaden z etapów nie narusza ustaleń gwarancyjnych producenta samej drukarki, jak i tuszu. Jak naprawić zaschnięty tusz w drukarce?
Dlaczego tusz zasycha?
Tusz przeznaczony do drukarek atramentowych ma płynną formę , a płyn w trakcie ekspozycji na światło słoneczne bądź powietrze z reguły wysycha w krótszym bądź dłuższym przedziale czasowym, podobnie jak mokre pranie bądź kałuża na otwartej przestrzeni. Niestety jest to proces nieunikniony, dlatego żaden producent tuszu nie jest w stanie zmniejszyć destrukcyjnego wpływu powietrza na atrament zamknięty w kartridżach. Proces ten w dodatku można z łatwością przyspieszyć i pogorszyć jego skutki. Jak? Na przyspieszone wysychanie wpływa między innymi ustawienie drukarki w pobliżu grzejnika bądź wylotu lub też eksploatacja tuszu po terminie jego przydatności. Ponadto im dłużej nie używasz drukarki atramentowej, tym większe jest ryzyko zaschnięcia jej tuszy, co zazwyczaj zajmuje kilka tygodni. Warto przeprowadzić testowy wydruk raz na dwa-trzy tygodnie i w ten sposób zmniejszyć ryzyko dalszych uszkodzeń.
Zaschnięty tusz w kartridżu daje kilka charakterystycznych oznak. Pierwszą i najważniejszą jest brak możliwości wydruku, co dzieje się przeważnie w sytuacji, gdy tusz uległ całkowitemu zaschnięciu. Innym objawem są przerwy w wydruku w formie pionowych pasów, które oznaczają częściowe zaschnięcie dyszy/głowicy. Na tym etapie warto dokładnie obejrzeć wydruk i ocenić, czy efektem tego typu błędów nie jest skończenie się atramentu. Zazwyczaj małą ilość płynu widać po równomiernym zmniejszeniu nasycenia wydruku bądź kontrastu, nie zaś po równych, pionowych pasach bądź po całkowitej utracie możliwości drukowania.
Zaschnięty tusz w drukarce HP - co robić?
Co zrobić jak tusz w drukarce zaschnie? Zająć się między innymi udrożnieniem głowicy drukującej, co można przeprowadzić przy pomocy specjalnych płynów o skonkretyzowanym działaniu. Specyfiki te skutecznie usuwają z dysz zalegający i zaschnięty tusz poprzez jego rozrzedzenie, dlatego są w stanie wyeliminować kłopot jednak tylko w przypadku, gdy preparat będzie w stanie dosięgnąć problematycznych zatorów. Warto zacząć od przeprowadzenia czyszczenia dyszy z poziomu samego urządzenia drukującego. Producenci drukarek atramentowych doskonale znają problem zasychającego tuszu, dlatego w oprogramowaniu większości z nich znajdziemy funkcję czyszczenia głowicy. Z reguły czynność ta przeprowadzana jest samoczynnie i, podobnie jak w ekspresie do kawy, oczyszcza głowicę poprzez usunięcie z niej resztek tuszu, który nie został zużyty w procesie drukowania. Skutkiem są niestety bardzo duże straty atramentu oraz niepewne efekty, gdyż nie wszystkie urządzenia są w stanie usunąć z dysz nawet najmniejsze pozostałości tuszu o wielkości rzędu części milimetra.
Zaschnięty tusz w kartridżu? To nie musi być kłopot
Zaschnięty tusz w drukarce HP? Co zrobić, gdy nam się przydarzy? Wystarczy uruchomić między innymi funkcję czyszczenia głowicy, wbudowaną w praktycznie każdą współczesną drukarkę. Funkcja samoczyszczenia jest bezpieczna dla tuszy oraz samej drukarki i z reguły przynosi dobre skutki, nie zawsze jednak są w stanie usunąć każdą zalegającą zaschniętą kroplę. Co w takim przypadku? Dobrym pomysłem okaże się zastosowanie płynu rozpuszczającego zaschnięty tusz, który należy nałożyć na dyszę za pomocą wacika bezpyłowego, jeśli jednak problematyczne zatory znajdują się w głębszych warstwach kartridża, dobrym pomysłem może się okazać jego wymiana na zupełnie nowy. W przypadku jednak, gdy pojemniki z tuszem zostały zintegrowane z głowicą, należy przekazać sprzęt do serwisu, który będzie w stanie usunąć zaschnięty atrament za pomocą specjalistycznych narzędzi.
Czy tusz w drukarce zasycha? Zdecydowanie tak, na szczęście problem ten, jak się okazuje, da się w zasadzie całkowicie zlikwidować. Jeśli zatem zastanawiasz się co zrobić jak tusz zaschnie w drukarce, koniecznie przeprowadź proces czyszczenia kartridży, a w razie niepowodzenia przekaż całą drukarkę do serwisu.