Pomaga także rosnące zaawansowanie techniczne poszczególnych urządzeń, dzięki którym można obecnie drukować nie tylko z laptopa lub komputera stacjonarnego. Jak się okazuje, coraz popularniejszym rozwiązaniem jest drukowanie z telefonu. Dlaczego? Jak to zrobić? Czy warto się uczyć? Odpowiadamy w najmniejszych szczegółach!
Drukowanie z telefonu – dlaczego warto?
Telefony są wszechobecne. Zawsze mamy je ze sobą w pracy, na spacerze, a nawet podczas treningów fizycznych, kiedy to liczą nam spalone kalorie lub zapisują całą pokonaną trasę. Co ciekawe, smartfony są „smart” nie bez powodu – to urządzenia o funkcjonalności w praktyce takiej samej, jak niewielkie komputery przenośne. Oznacza to, że można je wykorzystać także do pracy, i to tej bardzo wymagającej, jak i do zabawy, np. w celu robienia ciekawych fotografii. A że telefony mamy cały czas ze sobą, to tak naprawdę naszemu obiektywowi nic nie umknie.
Drukowanie utożsamia się z reguły z uruchomieniem własnego komputera i przewodowym lub bezprzewodowym przesłaniem pliku do druku bezpośrednio do drukarki. Teraz jednak jest inaczej – coraz powszechniejsze staje się drukowanie z telefonu, które polega, mówiąc dość ogólnikowo, na wydrukowaniu zdjęć, dokumentów czy całych witryn, bez użycia komputera. Wszystkie czynności – łącznie z wyborem orientacji czy jakości wydruku – możesz przeprowadzić na swoim własnym telefonie.
Jak drukować z telefonu na wybranej drukarce?
Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czy można drukować z telefonu na każdej drukarce. Jak się okazuje – niestety nie. Starsze urządzenia, które łączyły się z komputerem wyłącznie poprzez przewód zakończony końcówką USB i bez dostępu do internetu drukują wyłącznie pliki przesłane przewodowo przez podłączony do nich komputer. To jednak zamierzchłe czasy – teraz stawia się na informatyzację.
- Natywne i wbudowane funkcje druku
Firma Google oraz marka Apple mają w smartfonach opartych na systemach, kolejno, Android oraz iOS, wbudowaną funkcję szybkiego druku. W celu skorzystania z niej wystarczy na smartfonie opartym na Androidzie wybrać opcję trzech kropek po otwarciu danego pliku, podczas gdy w iOS odpowiada za to funkcja udostępniania. Niestety, ale nie wszystkie drukarki mają zaimplementowaną zgodność z Air Print lub Google Print, jak i nie każda drukarka współpracuje z wybranym producentem. Czasami niezbędne może się okazać pobranie aplikacji producenta danego urządzenia.
Jak drukować z telefonu na drukarce HP? To zależy głównie od jej wariantu, lecz tak naprawdę większość czynności jest taka sama, niezależnie od marki urządzenia czy jego rodzaju. Jeśli dane urządzenie zostało podłączone przewodowo lub bezprzewodowo do naszej sieci domowej, podobnie jak i Twój smartfon, to z reguły wystarczy wybrać odpowiednią funkcję w swoim telefonie. Urządzenie powinno znaleźć się automatycznie. Podobnie jest z odpowiedzią na pytanie, jak drukować z telefonu na drukarce Brother. Kroki są w zasadzie tożsame, a jedyne różnice powinny wynikać ze samego sposobu połączenia drukarki z naszą siecią domową.
Jak wydrukować dokumenty z telefonu? Dlaczego warto to robić?
Drukowanie ze smartfona to proces niezbyt skomplikowany, lecz także bardzo efektywny. Trudności może jednak wywołać sama konfiguracja urządzenia oraz poznanie sposobu jego pracy.
- Jak drukować z telefonów Android?
Upewnij się, że jesteś połączony z tą samą siecią co wybrana drukarka, a jeśli nie da się tego zrobić, np. gdy urządzenie drukujące jeszcze nie zostało podłączone do internetu lub w danym domu nie ma modemu, to masz inne rozwiązanie. W tej sytuacji niektóre drukarki udostępniają własną sieć Wi-Fi – wystarczy się do niej podłączyć i od razu zlecić drukowanie.
Wystarczy wejść w opcję Udostępniania (oznaczoną jako wielokropek), po czym wybrać funkcje Drukowania i postępować zgodnie z dalszymi informacjami. Opcja Udostępniania znajduje się w zasadzie wszędzie – od przeglądarki internetowej, aż na notatniku kończąc.
Czasami jednak występują pewne błędy, przez które drukarka nie będzie w stanie pracować z natywną funkcją Google Print. Jest to co prawda sytuacja rzadka, aczkolwiek na tyle irytująca, że wiele osób zupełnie nie ma pojęcia, jak sobie z nią poradzić. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta – wystarczy zainstalować na telefonie aplikację producenta urządzenia i „zlecić” druk za jej pomocą. Oczywiście drukowanie z telefonu to nie tylko Wi-Fi – to także przewód USB. Wystarczy na smartfona pobrać aplikację do danej drukarki i przeprowadzić czynność wydruku zgodnie z jej poleceniami, wcześniej podłączając przewód do gniazda w telefonie za pomocą odpowiedniej przejściówki.
- Jak drukować z telefonu iPhone?
Smartfon marki Apple obsługuje się nieco inaczej, inaczej także przebiega sam wydruk. W telefonach giganta z Cupertino funkcję Udostępniania opisuje ikonka w kształcie kwadratu ze strzałką skierowaną ku górze. Tam, wśród wszystkich dostępnych funkcji, powinna znaleźć się opcja Druku – resztę kroków po jej kliknięciu należy przeprowadzić tak samo, jak w przypadku telefonów z Androidem. Oczywiście drukarka musi obsługiwać AirPrint, a Ty musisz się znajdować w sieci WiFi, do której jest podłączona drukarka, lub podłączyć się do tej wygenerowanej właśnie przez to urządzenie.
Drukowanie z telefonu przez WiFi – nowoczesność w przystępnej formie
Drukowanie z telefonu przez WiFi to coraz powszechniejszy sposób druku, który powoli, lecz sukcesywnie, wypiera potrzebę uruchomienia całego komputera w celu przeprowadzenia wydruku. To przede wszystkim ogromna oszczędność czasu, gdyż nie musisz oczekiwać na rozruch komputera stacjonarnego lub laptopa.
Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, czy można drukować z telefonu, jest oczywiście twierdząca. Producenci tych urządzeń doskonale znają rynkowe trendy i wiedzą, że coraz więcej osób ma przy sobie telefon i chce mieć możliwość wydruku bezpośrednio z niego. Samo drukowanie z telefonu przez WiFi jest proste i szybkie, bezpieczne i nie wymaga zbyt dużej wiedzy z zakresu technologii. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy drukowanie z telefonu ma sens, to odpowiadamy – zdecydowanie tak – i warto to robić!