Wystarczy drukarka z odpowiednią funkcją oraz specjalny papier, który uwydatni kolorystykę i detale dzieła, przy jednoczesnym zwiększeniu trwałości wydruku. Dowiedz się z artykułu, na czym drukować zdjęcia i jak to zrobić, aby efekt był olśniewający i mógł wprawić w osłupienie nawet profesjonalnych fotografów. Na rynku znajdują się tysiące ciekawych rozwiązań. Dzisiaj przebrniemy przez ich najważniejsze rodzaje.
Drukowanie zdjęć – i w domu, i w firmie
Co kojarzy Ci się z drukowaniem zdjęć? Większości starszych osób głównie z odwiedzeniem zakładu fotograficznego, który wywoływał w ciemni zdjęcia utrwalone na kliszy fotograficznej. Młodsi z kolei wydruki zdjęć realizują w automatach, niewielkich „kioskach” o gabarytach bankomatu, do których należy podłączyć pamięć masową lub wysłać bezprzewodowo do niego plik.
Profesjonaliści oraz osoby, które robią wiele zdjęć hobbystycznie, mają jeszcze jedno rozwiązanie – własną drukarkę przeznaczoną głównie do drukowania fotografii w jakości nieodbiegającej od drukarek stosowanych w automatach. To rozwiązanie, które zyskuje na popularności ze względu na:
- Pełną swobodę – zdecydowanie tak, oszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu, który wcześniej trzeba było spożytkować na podróż do zakładu fotograficznego lub automatu foto. Ponadto nie musisz stać w kolejkach, nie musisz również ograniczać się tylko do konkretnego zakresu godzin pracy danego punktu. Wydruk możesz zrealizować nawet w nocy – jak tylko najdzie Cię taka ochota. To zaleta, dzięki której odpowiedź na pytanie, czy opłaca się kupić drukarkę do zdjęć, może być tylko twierdząca.
- Wiele możliwości – możesz samodzielnie wybierać papier, zmieniać formaty i drukować zdjęcia w zupełnie różny sposób. Jakiekolwiek ograniczenia zawsze oznaczają pewne problemy związane z chęcią wydruku interesujących fotografii. Zazwyczaj w kioskach wybór sprowadza się do formatu – we własnym domu możesz wszystko.
- Niskie koszty – tak naprawdę podczas eksploatacji domowego urządzenia drukującego wystarczy zadbać o wystarczającą ilość tuszu lub pojemny toner, a także zakupić papier do drukowania zdjęć, najlepiej w kilku wariantach. To jedyne koszty, które możesz w dodatku na bieżąco kontrolować i uzupełniać swoje zasoby tak często, jak to potrzebne.
Jaki papier do drukowania zdjęć wybrać?
Podstawowym nośnikiem informacji jest standardowy matowy papier, który sprawdza się doskonale do druku dokumentów, lecz nie do zdjęć. Duża ilość atramentu go po prostu zniszczy, a rezultat będzie nadawał się nie na wystawę, a do kosza. Papier do drukowania zdjęć dzielimy ze względu na zewnętrzną strukturę, na:
- matowy,
- błyszczący,
oraz ze względu na konstrukcję, na:
- kredowy,
- fotograficzny.
Oba rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników. Mat wygląda bardziej elegancko, uwidacznia dobrze detale, lecz zachowuje pełną widoczność nawet podczas oglądania zdjęć pod słońce. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku druków reklamowych, które wykorzystuje się wewnątrz lub na zewnątrz. Połysk z kolei znacznie pogłębia kolorystykę i zwiększa nasycenie, co z kolei z pewnością spodoba się fotografom, którzy właśnie w kolorach widzą najmocniejszą stronę swoich zdjęć. Mogą jednak szybciej się brudzić ze względu na odbicia palców, a lekkie zarysowania są doskonale widoczne na połyskującej strukturze jako matowe przebarwienia. Z tego względu większość osób stawia jednak na mat.
Konstrukcja papieru również ma ogromne znaczenie. Kredowy cechuje się wyższą elastycznością i miękkością niż fotograficzny, kosztem jednak niskiej chłonności atramentu, przez co w rezultacie na zewnętrznej powłoce zdjęcia mogą pojawić się zacieki. Jest także mniej odporny.
Prawdziwy papier fotograficzny do drukowania w domu ma zupełnie inną charakterystykę. Jest grubszy i sztywniejszy, dlatego ciężej na jego powierzchni zrobić nieestetyczne załamanie, które zazwyczaj pozostaje już na stałe, a przy tym jego budowa i wysoka chłonność doskonale wpływa na rezultat wydruku. Zdjęcia są nasycone i odwzorowane w najmniejszych szczegółach.
Oczywiście papier różni się także innymi parametrami, takimi jak gramatura czy format. Warto je zestawić z możliwościami technicznymi wybranej drukarki, gdyż nie każdy papier do drukowania zdjęć zasługuje na miano uniwersalnego.
Czy można drukować zdjęcia na drukarce laserowej w wysokiej jakości?
Niestety, ale zazwyczaj nie. Drukarki laserowe, nawet te z bardzo wysokiej półki cenowej, zazwyczaj nie są w stanie zapewnić jakości wydruku porównywalnej do stosunkowo tanich, lecz dobrych drukarek atramentowych. Wynika to z procesu drukowania, który w przypadku urządzeń laserowych polega na „rozsypaniu” proszku i jego podgrzaniu w odpowiednim miejscu, przez co druk jest powierzchowny i zazwyczaj niewystarczająco nasycony. To na czym drukować zdjęcia? Nie pozostaje nic innego, jak zakup dobrej i wydajnej drukarki, która zapewni optymalną jakość wydruku w porównaniu do ceny zakupu urządzenia oraz elementów eksploatacyjnych.
Czy opłaca się kupić drukarkę do zdjęć do domu?
Zamów dobry papier fotograficzny do drukowania w domu, wybierz swoje ulubione zdjęcie, przeprowadź odpowiedzialnie obróbkę (nie zmniejszaj jakości i nie kompresuj fotografii), po czym wydrukuj je i powieś na ścianie lub podaruj bliskiej osobie. Taką możliwość daje wyłącznie własna drukarka, na której można wydrukować zdjęcie wykonane dosłownie kilka minut wcześniej.