W firmach drukuje się zarówno całe arkusze do wypełnienia przez petentów, jak i zdjęcia, obrazy, różnorodne materiały reklamowe i wiele, wiele innych. W domu z kolei drukarki wykorzystuje się do drukowania prywatnych zdjęć lub dokumentów. Proces ten jest zatem wszechobecny, kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego wariantu druku w stosunku do oczekiwań i rezultatów. Druk cyfrowy a offsetowy – który jest lepszy? Który sprawdzi się lepiej w firmie, a który w domu? Odpowiadamy!
Druk offsetowy – co to?
Druk offsetowy jest jednym z najtańszych i z tego względu także jednym z najpopularniejszych, szczególnie w przypadku dużej liczby wydruków, w których liczy się wysoka jakość, lecz także stosunkowo niska cena pojedynczego wydruku. Proces ten jest formą druku płaskiego i nie dzieje się to bez powodu – druk jest tak naprawdę przenoszony z formy drukowanej bezpośrednio na wałek pokryty gumą, a ten dociskając się do papieru, odbija na nim przygotowany wcześniej wzór. Warto wiedzieć, że formy drukowe przenoszą na wałek, a w ostatecznym rozrachunku także na papier, tylko jeden kolor w przestrzeni CMYK każdorazowo. W rezultacie drukowanie obrazu przebiega w czterech etapach – każdy etap to kolejny kolor CMYK.
Obecnie druk offsetowy ma wiele zalet wynikających bezpośrednio z konstrukcji urządzeń drukujących. Należy do nich:
- niska cena jednostkowa wydruku,
- bardzo duża wydajność drukowania,
- szybkość realizacji nawet największych nakładów,
- możliwość wydruku w bardzo dużym formacie,
- bardzo duża szczegółowość wydruku,
- wysoka precyzja,
- mocno nasycone barwy,
- jakość do niedawna nieosiągalna dla żadnej innej techniki drukowania.
Nie bez powodu druk offsetowy jest szczególnie popularny we współczesnych działaniach marketingowych jako podstawowy sposób druku materiałów reklamowych, plakatów, oraz katalogów czy też ulotek. Jest zatem szeroko wykorzystywany wszędzie tam, gdzie liczy się jak największy nakład przy zachowaniu wysokiej jakości wydruku. Oczywiście są także różne rodzaje druku offsetowego, dlatego warto cały proces skonsultować ze specjalistami.
Jaką ma charakterystykę druk cyfrowy?
Druk cyfrowy jest zupełnie różny od offsetowego, a tym samym ma zupełnie inne zalety oraz wady. Przede wszystkim druk ten nadaje się głównie do znacznie mniejszych nakładów. Można przejść do drukowania w zasadzie od razu, gdyż nie trzeba przygotowywać form drukowych, a do przeprowadzenia procesu wydruku wystarczy jedynie projekt na komputerze lub innymi urządzeniu mającym bezpośrednie połączenie z maszyną drukującą. Zalety druku cyfrowego to:
- możliwość druku jednostkowego,
- łatwość dokonania zmian w projekcie,
- szansa szybkiej reakcji na błędy projektowe,
- wysoka jakość, podobna do offsetowego,
- możliwość wprowadzania zmian „na bieżąco”.
Czym różni się druk cyfrowy od offsetowego?
Odpowiedź na pytanie, czym różni się druk cyfrowy od offsetowego, tak naprawdę można zamknąć w dwóch słowach – praktycznie wszystkim. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, lecz także charakterystykę, przez którą wybrana forma wydruku sprawdzi się najlepiej wyłącznie w jednej, ścisłej pracy.
- Rozpoczęcie pracy – druk offsetowy od cyfrowego różni się przede wszystkim tym, że pierwszy wariant wymaga czasochłonnego przygotowania dość kosztownej matrycy, za pomocą której zostanie przygotowany druk. W przypadku druku cyfrowego można przejść do pracy w zasadzie natychmiast.
- Możliwość dokonywania zmian w projekcie – drukowanie offsetowe wymaga przygotowania matrycy zgodnej z ostatecznym rezultatem, zatem jeśli będziemy chcieli dokonać w niej jakichkolwiek zmian, to z całą pewnością nie obejdzie się bez przygotowania kolejnej. A to koszty – i to czasami bardzo duże.
- Opłacalność – druk cyfrowy opłaca się w przypadku druków jednostkowych lub o małym i bardzo małym nakładzie, rzędu kilku-kilkudziesięciu sztuk. Druk offsetowy zaczyna się opłacać od znacznie większej ilości, gdyż trzeba sobie zamortyzować koszt wykonania matrycy. Po jej przekroczeniu koszt jednostkowy jest w przypadku druku offsetowego w zasadzie nie do pobicia, dlatego wykorzystuje się go w przypadku drukowanych czasopism czy książek.
- Możliwość zmian w każdej odbitce – czasami warto zmienić projekt ulotki i dostosować ją np. do konkretnego obszaru, lokalizacji czy nawet miasta lub wioski. W przypadku druku cyfrowego możliwe jest drukowanie nawet kilku sztuk i ich zróżnicowanie w zależności od konkretnego obszaru, podczas gdy w przypadku druku offsetowego należy liczyć się z dużą opłacalnością wydruku od kilku czy kilkunastu tysięcy sztuk.
Druk cyfrowy, a offsetowy – co wybrać?
To co wybrać, druk cyfrowy czy offsetowy? Tak naprawdę odpowiedź sprowadza się wyłącznie do kosztów jednostkowego wydruku. Cyfrowo warto drukować małe lub różnorodne zlecenia, podczas gdy offsetowo – wyłącznie te duże, wymagające druku nawet wielu tysięcy sztuk. Ciężko zatem tak naprawdę porównać te dwa rozwiązania ze sobą i zestawić je w jakikolwiek sposób, gdyż mimo podobnego celu obie wersje dają podobny jakościowo rezultat. Warto zatem kierować się w stronę opłacalności i wybrać technikę, która będzie kalkulowała się cenowo. Z naszej strony zachęcamy do kontaktu ze specjalistami, którzy będą w stanie precyzyjnie ocenić cały proces i sprawdzić, które rozwiązanie okaże się zarówno lepsze jakościowo, jak i cenowo.