Dotyczy to również materiałów eksploatacyjnych i wymiennych wkładów używanych w biurach, czy w domu. Dowiedzmy się więc, gdzie wyrzucić toner z drukarki.
Czy tonery można wyrzucać do śmieci?
Twoje urządzenie drukujące daje sygnał o potrzebie wymiany tonera czy tuszu? Masz przygotowany nowy produkt do wymiany, ale co zrobić z pustymi kartridżami lub zużytym tonerem?
Obudowa tych materiałów eksploatacyjnych jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego, więc wydawałoby się, że można dokonać standardowej segregacji, oddzielającej plastik, metal, papier i szkło. Nie dotyczy to jednak zawartości kasety czy pojemnika. Po wyjęciu z drukarki, wewnątrz tonera znajdują się resztki, a jest nim drobno zmielony proszek. Wśród elementów wchodzących w jego skład są drobiny żywicy, żelaza oraz pigmenty nadające odpowiedniej barwy. Z kolei tusz pozostawia na ściankach trwałe ślady, które również są mieszanką rozmaitych chemikaliów.
W związku z tym pod wpływem działania różnych czynników zewnętrznych oraz atmosferycznych z proszku i tuszu mogą wydobywać się substancje i związki chemiczne szkodliwe dla ludzi i środowiska naturalnego. Zatem podsumowując, odpowiedź na postawione wcześniej pytanie czy tonery można wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci, brzmi: zdecydowanie nie!
Co zrobić ze zużytym tonerem i kartridżem?
Aby pozbyć się zużytego tonera, można wykorzystać kilka opcji utylizacji. Jedną z najpopularniejszych jest oddanie opakowania do punktu sprzedaży, gdzie zakupiłeś produkt. Inną możliwością jest wrzucenie pustej kasety do specjalnych pojemników, gdzie zużyte tonery czy tusze są segregowane przez odpowiednie służby. Takie kosze są ustawione w ogólnie dostępnych miejscach, podobnie jak pojemniki na baterie. Mogą nimi być supermarkety, instytucje i urzędy państwowe czy obiekty użyteczności publicznej. Niestety znajdziesz je raczej w dużych aglomeracjach lub miasteczkach, w których samorządy i mieszkańcy szczególnie dbają o segregację odpadów. Jeśli więc nie masz do nich dostępu, należy wziąć pod uwagę kolejną opcję.
Zużytego tonera pozbędziesz się również w punkcie odbioru odpadów niekwalifikujących się do standardowej, domowej segregacji. To tak zwane PSZOKi, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które znajdują się w każdym mieście i we wszystkich gminach na terenie kraju.
Kolejną i najkorzystniejszą finansowo opcją pozbywania się zużytych tonerów i kartridży jest oddanie ich do specjalnych punktów skupu. Oprócz właściwej utylizacji odpadów uzyskasz częściowy zwrot poniesionych kosztów, w skupie otrzymasz bowiem zapłatę za przyniesione, puste kasety po tuszach i tonerach. Takie działanie ma więc pozytywny aspekt ekologiczny, a także ekonomiczny.
Ważne przepisy i obowiązki dotyczące utylizacji tonerów
Zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach każdy przedsiębiorca mający drukarkę jest zobowiązany do utylizacji pustych opakowań po tuszach i tonerach. Zatem na nas, jako użytkownikach ciąży obowiązek właściwej segregacji tego typu odpadów. Na szczęście Ustawa z 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zobowiązuje większych sprzedawców tonerów do przyjmowania zużytych odpadów po tych materiałach eksploatacyjnych. Dzięki tym przepisom mamy więc możliwość wykorzystania kilku przedstawionych wyżej opcji pozbycia się zużytych produktów, wykorzystanych w drukarkach atramentowych i laserowych.
Nie musisz również obawiać się odmowy przyjęcia ich w wymienionych punktach, prowadzonych zarówno przez państwowe spółki, jak i prywatnych przedsiębiorców. Wobec tego prawa wszyscy są równi i jednocześnie odpowiedzialni za prawidłowe przeprowadzenie procesu utylizacji śmieci. Szczególnie ważne są tego typu działania w firmach, przedsiębiorstwach czy dużych instytucjach i urzędach, gdzie na co dzień pracuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnego rodzaju urządzeń drukujących. Nie oznacza to oczywiście, że prywatnie zużyte tonery mogą trafić do zwykłego kosza na śmieci, bo jak mówi powiedzenie „kropla drąży skałę”, a takich indywidualnych użytkowników są w kraju setki tysięcy.
Niestety co roku wiele ton nieprawidłowo segregowanych odpadów trafia na wysypiska śmieci, zatruwając toksycznymi substancjami glebę, wodę i powietrze. Pamiętajmy więc o naszym, może minimalnym, ale jednak pozytywnym wkładzie w walce o lepsze jutro dla nas i dla przyszłych pokoleń.